Záření ve vesmíru


Kosmické záření

Jedná se o proud energetických částic, které pocházejí z kosmu a pohybují se vysokou rychlostí. Jejich cílem je dopad do zemské atmosféry. Z pravidla se jedná o protony a jádra hélia, kterých je v kosmickém záření na 99%. Zbytek 1% jsou elektrony, jádra jiných atomů a elementární částice. 

Původ kosmického záření není doposud objasněn: Část kosmického záření pochází ze Slunce, z mezihvězdného a mezigalaktického prostoru: v roce 2017 se zjistilo, že zdrojem částic jsou oblasti mimo naší galaxii a občas vznikne i při explozi supernovy. 

Sluneční záření

Sluneční záření přichází na Zemi skrze vesmír ze Slunce a to společně se solární radiací, která vzniká jadernými přeměnami v nitru Slunce. Většina záření ze Slunce se dokáže přeměnit v jiný druh - energie fosilních paliv, energie větru a biomasy. Dále také se záření ze Slunce mění v teplo. Sluneční záření můžeme využívat i uměle a to například pro solární panely. 

Spektrum slunečního záření můžeme rozdělit na ultrafialové, viditelné a infračervené. Viditelné tvoří zhruba 45% dopadajícího záření. Zbytek záření je pohlcena atmosférou.


© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky