Členy v NJ

Členy v němčině zastupují gramaticky velmi významnou kapitolu. Německé členy vypovídají o tom, do jaké míry je nám daný předmět znám, jakého rodu je a společně s předložkami vyjadřují to, co v českém jazyce různé koncovky v daných pádech. Správné ovládání německých členů je pro osvojení si jazyka důležité. Na této stránce naleznete vysvětlení členu určitého a neurčitého, rody určitého a neurčitého členu, skloňování neurčitého členu, skloňování určitého členu v jednotném čísle a skloňování určitého členu v množném čísle.

Určitý/neurčitý člen v němčině

Němčina používá pro všechna podstatná jména člen určitý nebo neurčitý. Výjimku tvoří pouze vlastní jména, studijní obory, názvy zemí a měst. Rovněž ve spojení s tituly (pan, paní, architekt apod.) se člen vypouští. Člen neurčitý používáme vždy, zmiňujeme-li nějakou věc poprvé a našemu posluchači je neznámá. Naopak mluvili-li jsme již o dané věci, pak jí náleží člen určitý. Němčina, stejně jako čeština zná tři rody (mužský, ženský a střední), kterým v kategorii určitého i neurčitého členu náleží vlastní tvar. Rod členu vždy závisí na rodu podstatného jména. Obdobně jako v češtině, i v němčině se ohebné slovní druhy (podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky) skloňují. Tomuto skloňování podléhají i členy.

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky