Hyperjádro

Jedná se o atomové jádro, které obsahuje kromě nukleonů nejméně jeden hyperon, a má nenulovou toleranci či podivnosti, jak se v této profesi říká. Hyperjádro označujeme levým indexem Λ (případně Σ0), například "8Λ Be". V současné době známe více než 30 druhů hyper-jader, které mají až několikanásobnou podivnost. První hyper-jádro vzniklo v roce 2010 na Zemi a tehdy dostalo ještě název "anti-hyper-jádro". 

Hyper-jádro může vzniknout změnou podivnosti jádra například při prostém zachycení hyperonu či mezonu, anebo pro interakci mezonu s jaderným nukleonem. 


Hyper-jádra jsou nestabilními prvky. Střední doba života leží pro většinu připravených hyper-jader v intervalu mezi 10-11 sekundami.

Mezonový rozpad probíhá rozpadem hyperonu v jádře za vzniku π- (Λ ⇒ p+π-) nebo π0 (Λ ⇒ n+π0), který vyletuje z jádra.

Uvolněná energie se pohybuje kolem 40 MeV. U lehčích jader může dojít i k současnému uvolnění nukleonu nebo rozštěpení jádra (přičemž zbylé jádro má velkou vazebnou energii na nukleon).

Při bezmezonovém rozpadu dochází k interakci hyperonu s protonem (Λ+p ⇒ p+n) nebo neutronem (Λ+n ⇒ n+n). Bezmezonový rozpad se pozoruje zpravidla u těžkých jader. Energie uvolněná při bezmezonovém rozpadu je oproti mezonovým rozpadům zhruba o 140 MeV vyšší (tento rozdíl dobře odpovídá klidové energii pionu).

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky