Francie 1789


Velká francouzská revoluce 1789

Vznikla z důvodu velké nespokojenosti lidu a měšťanů s doposavadní vládou tzn. před rokem 1789. Lid si stěžoval na nesmyslné zákony a politické kontroverze, které byli v režii tehdejší královské rodiny.  té době vládl Ludvík XVI. z rodu Bourbonů. Cílem lidu bylo odstranit starý režim. Velká francouzská revoluce začala v roce 1789 a trvala až do roku 1799. Následně poté se vlády ujal Napoleon Bonaparte, který pocházel ze starodávného hraběcího (ze strany matky) evropského (italského) rodu Collaltů. Příbuzní Napoleona se dokonce usazují v 16. století na Moravě a zde žijí do dnešní doby. 

Před rokem 1789 došlo ke státnímu bankrotu a Francie byla v krachu. Docházelo také k dalším vlivům, které vyvolávali pochybnosti u lidí a obavu o svůj život. Explodovala totiž sopka Laki na Islandu a svým kouřem zahalila široké okolí. Na to král Ludvík XVI. svolal generální stavy a snažil se situaci řešit. Revoluce byla nevyhnutelná. Následně na to došlo k Národnímu schromáždění, kde došlo k dalším restrikcím. K tomuto schromáždění se připojila i většina šlechty, která přísahala věrnost státu. Církevní hodnostáři odmítli a bylo jim zakázáno kázat. Stejně tak odmítl i papež.

Bastila a její pád

Jednalo se o pařížskou pevnost, která byla postavena v roce 1383, začala se stavět již o 13 let dříve. Cílem této pevnosti bylo chránit francouzský lid proti Angličanům. Od 15. století se pevnost začala využívat spíše k věznění lidí - své msíto zde našel třeba markýz de Sade. Cílem věznice bylo oddělit veřejnost od sexuálních deviantů. Dne 14.07.1789 došlo k dobytí Bastily. Došlo k tomu z důvodu, že Pařížané potřebovali získat střelný prach pro revoluci. Bitva o Bastilu trvala celkem pět hodin.  Po dobytí se ve vězení nacházelo jen sedm zločinců. Jedním z nich byl šlechtic obviněný ze znásilnění nezletilé neteře.

Vězni si svobodu neužívali moc dlouho. Pařížský lid neměl za cíl osvobozovat pravomocně odsouzené vězně za delikty proti lidskosti a tak vězně nechali přesunout do blázince v Charetonu. Dne 15.07.1789 byla Bastila stržena. Kameny ze stavby byly použity na stavbu mostu Concorde a klíč od věznice se stal symbolem svobody a byl markýzem de La Fayette předám americké vládě. V té době byl prezidentem Washington. V současné době je na místě, kde stála Bastila stanice metra linky 1.

Od roku 1880 se stal 14. červenec státním svátkem. I přesto, že se začal slavit již v roce 1790.


Alessandro Cagliostro

Jednalo se o italského obchodníka a cestovatele, který se často nechal oslovovat "pane hrabě", šlechtický titul však nikdy nezískal. Byl považován také za vynikajícího léčitele, lékaře a okultistu. Často během svých cest navštěvoval své přátele. Byl také členem zednářské lože, která byla inflirtována v politické situaci kolem revoluce ve Francii. Měl mnoho manželek - ve své podstatě v každém městě měl jednu manželku a nespočet dětí. Jakmile cestoval Francií, tak se vždy zastavil za svým nejlepším kamarádem St. Germainem na jeho zámečku Sully, kde pořádal čajové dýchánky s vyprávěním.

Madame de Pompadour

Madame de Pompadour anebo také vlastním jménem Jeanne-Antoinette Poisson se narodila v roce 1721 do měšťanské rodiny (její původ byl však sprostý). Během svého života se věnovala umění a vzdělávání. Byla velice krásná a měla mnoho milenců - dokonce si jí vybral i sám král Ludvík XV. Mezi její milence se řadili mocní muži, jako třeba i samotný papež, kardinálové, princové, vévodové a vojevůdci. Díky svému vlivu dokázala ovlivnit chod revoluce a zajistit odsun potřebných lidí do USA. zemřela v roce 1764 na zápal plic a vysokou horečku. Samotné revoluce se nedožila.

Alexandr Francoa St. Germain

Alexandr Francoa St. Germain


Markýz de La Fayette

Papež Pius VI.

Ludvík XVI. Bourbon

Kardinál Armand de Richelieu

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky