Harmonogram sestry/záchranáře na oddělení


1.

Převzetí pacienta

Směna většinou začíná v 6:45 (denní) anebo v 18:45 (noční). Při převzetí pacienta je dobré si dojít do pokoje s kolegou, který se o osobu po celou dobu staral. V pokoji se vyslechte základní informace o pacientovi - zda došlo k nějakým změnám, jaké léky užívá a jak, zda toleruje jídlo, zda dobře močí apod. Poté dostanete papíry - kartu, kde budete vyplňovat záznam o pacientovi.


5.

Hygiena ve vaně

Kolem 10 hodiny se z pravidla pacienti koupou či se jim dělá hygiena na lůžku, v případě, že jejich přesun může ohrozit jejich zdravotní stav - úrazy páteře apod. Před hygienou pacienta odsajeme a odpojíme (tlaková manžeta, EKG svody, SpO2 čidlo, teploměr pokud má). Nezapomeneme odpojit také ventilátor a nasadit buďto ambuvak s filtrem anebo "nos". Přesuneme na pojízdnou vanu a jedeme do sprchy. Sebou musí mít pacient i svou hygienu. Po návratu ze sprchy apcienta dáme na lůžko s pomocí sanitářů a připojíme na přístroje. Nutné si je dát pozor před cestou ať má vše odpojené a vypnuté pumpy.

2.

Kontrola papírů

Poté, co dostanete papíry, tak si napište další pro následující službu (je to takový nepsaný zákon a dělá to každý). Udělejte si hlavně kontrolu léků na ráno (co budete podávat anebo ředit). Stejně tak je dobré se seznámit s pokojem, kde budete mít 12hodinovou službu. Na pokoji nesmí chybět v žádném případě kyslíkové hodiny v případě resuscitace. Poté můžete jít na snídani.


6.

Hygiena na lůžku

Hygiena na lůžku se dělá podobně jako ve vaně akorát s tím detailem, že zdravotník pomáhá sanitářům. Nutné je odpojit pacienta od tlakové manžety, EKG svodů a SpO2 čidla. Na ventilátoru je pacient stále připojen a léky mu mohou stále kapat. Sanitáři si připraví prádlo a masti. Odkryjeme pacienta a celého ho namočíme ze předu i v případě, že je po stolici - umyjeme obličej, tělo, ruce, nohy a případně odstraníme stolici. Vyčistíme zuby, dáme mast do očí a pacienta otáčíme na strany a umýváme. Záda namažeme chladivým gelem, zadek "Ryběnkou" a žalud penisu desinfekcí. Poté vyměníme prádlo.

3.

Napsat si nové papíry

Do papírů musíte zaznamenat vše, co je ve vizitě od lékaře, aby poté nedošlo k nějakým problémům. Pokud máte ve vizitě anebo v předešlé kartě napsanou zkratku "Ex", tak to znamená ukončení léku, který již nezapisujeme a nepodáváme. Může tam být třeba "KCL EX (v infuzi)" to znamená, že nepodáváme Kalium v tabletách, ale pacient je má v infusi.


7.

Převazování

Pokud máme pacienta umytého, čistě povlečenou postel a připojeného pacienta na EKG (nutno dát čisté svody), tlakovou manžetu a čidlo SpO2, tak se musíme zaměřit na převazy dekubitů, které jsou zapsány v kartě pacienta, jako dodatek. Na dekubity se většinou dává Betadine, Debreasan gel či mastný tyl. Následně poté ránu či dekubit převážeme obvazem. Některá místa mají na sobě umělou kůži, která slouží jako prevence proleženin.

Děkubit nám může vzniknout v případě ležící pacienta téměř kdekoliv a tak je nutné místa sledovat a pravidelně ošetřovat.  

4.

Lékování za 8 hodinu

Po krátké pauze/snídani či kafičku se běžte podívat do karty pacienta a podejte léky za stanovený čas - třeba za osmou hodinu. Stejně tak připravte infuze. Léky v tabletách pokud pacient nemůže užívat "p.o." (per os - ústy), tak drtíme a sypeme do skleničky. Poté je zalijeme vodou či jídlem - pokud máme na rozpisu (tekuté jídlo) - nabíráme stříkačkou "Janete" a aplikujeme do NGS.


8.

Krmení a léky

V případě, že pacient může jíst sám anebo s dopomocí, tak podáváme jídlo klasickým způsobem. Pokud je pacient tlumen léky a nemůže sám jíst, tak má zavedenou většinou NGS (nosogastrickou sondu). Přes tuto sondu krmíme tekutou stravou "Fresubin, Diben" (pro diabetiky), podáváme přes sondu vodu či rozdrcené léky ve výživě.

Před podáním jídla je nutno vždy odsát z "trachcare" a ten i po odsání propláchnout fyziologickým roztokem a vodou. Občas během služby je dobré zkontrolovat odpad NGS, zda pacient toleruje výživu anebo ne. Případně odpad zapsat do karty.


- Převazování a péče o tracheostomii -

(trach-care)

Během hygieny po návratu z koupelny či po umytí na posteli je nutné udělat převaz tracheostomie (pacient musí být již připojen na monitory apod.

Musíme vyměnit čtverečky kolem trach-caru a převázat i tkaloun kolem trach-caru. Musíte si dát pozor, aby nevypadl - vždy přidržovat. Místo desinfikujeme.


Výměna permanentní močové cévky

Permanentní močový katetr se vyměňuje v případě, že je starý (většinou po 29 dnech) anebo pokud nejde propláchnout (proplachuje se sterilní vodou - nikoliv fyziologickým roztokem apod.). 

K výměně potřebujeme cévku potřebné velikosti (většinou se dává stejná, co měla dotyčná osoba naposledy). Pro muže je zahnutá cévka na konci a pro ženy je rovná cévka. Dále budeme potřebovat sběrný pytlík na moč a k tomu stříkačku cca 10 ml s fyziologickým roztokem a další prázdnou. Dále Mesocain 1% gel, čtverečky s desinfekcí na očištění a sterilní rukavice. 

Navlékneme si sterilní rukavice, odtáhneme stříkačkou tekutinu z balonku v cévce ať jí můžeme vyjmout a na to si cévku omotáme kolem ruky, tak jako na obrázku - nesmíme se však dotýkat konce či jí z nesterilnit. Očistíme sterilními čtverečky s desinfekcí místo pro zasunutí cévku. U ženy kolem stydkých pysků a u muže kolem žaludu (penis byl měl být v erekci - je to výhodnější). Předtím ještě musíme vyjmout cévku a vyhodit. Po očištění začneme zasunovat cévku do močové trubice - jakmile se nám v cévce vyskytne moč, tak jsme cévku dobře zavedli a můžeme dofouknout či napustit balonek tekutinou ze stříkačky, povytáhnout (tím se zjistí, zda cévka dobře drží a nevypadne). Hlavně musíme mít na konci sběrný pytlík jinak moč poteče všude kolem.     

Ošetření permanentní močové cévky


Převaz centrálního katetru

Převaz žilního katetru


- Injektomaty a práce s nimi -

Pokud se jedná o moderní nemocnici, tak vždy v paměti jsou naprogramované používané léky, což je daleko jednodušší než když máte nemonici, kde jsou staré injektomaty a personál si vše musí programovat sám - jednak to zdržuje a jednak je to velice nepříjemné, pokud s tím neumíte a musíte neustále někomu říkat o pomoc. U těchto typů je to jednodušší a hlavně z 99% vše je v českém jazyce. Buďto jde o přístoje na 60 ml. stříkačky anebo na infuze, kudy jen provléknete infusní set do pumpy a opět navolíte potřebný lék, dobu kapání/podávání a to je vše. Nic složitého. Vždy je ale nutné mít set dobře propláchnutý a označenou trvanlivost setu, což je z pravidla 3 dny. Pokud pumpa/injektomat hlásí nějakou chybu "okluze za či před pumpou", tak to znamená, že nemáte dostatečně propláchnutý set a jsou tam bublinky.


- Příjem pacienta -

Vždy před příjmem pacienta musí být nachystaný pokoj a všechny potřebné věcí - nesmí chybět samozřejmě lůžko s antidekubitní matrací, která bude připravena, injektomaty, odsávačka, stolek na osobní věci a monitor k ventilátoru (viz. zde obrázky).

Nastavení monitoru dle standartu nemocnice:

02% = 40, Pinsp = 12, Fsimv = 12, Tinsp = 1.3, Peep = 6, Psupp = 14, F-trig = 2.0.


- Monitor Vela - vypnutí/zapnutí -

Ventilátor Vela (i jiný) je nutno odpojit v případě cesty pacienta do koupelny, rehabilitace či při přepnutí režimů (v případě přepnutí režimu např. PSV či CPAP musíme se dotknout pravého horního rohu, poté v menu zvolit režim a následně na to režim potvdit "příjem režimu").

Cesta pacienta do koupelny, rehabilitace či přepnutí z Pegasu na ventilátor - musíme ventilátor zapnout (na zadní straně pod krytem je čudlík), po zapnutí se ventilátor bude chvilku načítat - poté v menu zvolíme "pacient přijat". Celkový okruh musí být kompletně propojen a musí být správně také zapojen kyslík.


Močový pytlík pro PMK

Připojuje se k PMK (permanentní močové cévce) pro zachytávání moče z cévky. Může se využít i u drenu.

Hrudní drenáž


Příjem:

1. Pacient se převeze na pokoj a zajistí

2. Případně zacévkuje, zkontrolují se kanyly a dají předepsané léky

3. Papíry o příjmu se dají do desek

4. Případně se udělají odběry

5. Cennosti se dají do trezoru v případě, že je pacient mimo

Překlad:

1. Vyplní se transport přes počítač - vyplnit dle předlohy

2. Zavolá se na dispečink pro rezervaci sanitky: 014444

3. Zapíše se do hlášení, předají se věci z trezoru a podepíšou papíry

Propuštění:

1. Po předání papírů od lékaře, podepíše pacient propuštění u sester

2. Zruší se kanyly, cévky a další věci spojené s nemocnicí

3. Předají se osobní věci

4. Pacient se odveze na pojízdném křesle ven

Úmrtí:

1. Smrt diagnostiku lékař - vždy, pacient se odpojí a odstraní se kanyly

2. Vyjme se cévka, odstraní se plena a pacient se případně umyje

3. Cedulka se nalepí na levý kotník

4. Na pravé stehno se napíše lihovým fixem: jméno, příjmení, rodné

    číslo, datum a čas úmrtí a oddělení.

5. Osobní věci se sepíšou do listu s třemi kopiemi

6. Osobní věci se dají do pytle a polepí jménem pacienta

7. Cenné věci se uloží do trezoru a polepí jménem pacienta

8. Pacient se dá do pytle, na koupelnu

9. Zavolá se na vrátnici 666 a oznámí se úmrtí

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky