- Svátky -


Vánoce: 24.12.

Jedná se o křesťanský svátek, kde se oslavuje narození Jezíše Krista (Ježíš je historická osobnost, nejedná se o vymyšlenou postavu, jako je například Santa Claus apod.). Vánoce se rozdělují na několik svátků.

25.12. - Boží hod vánoční anebo také narození Páně se připisuje k tomuto datu. V USA Vánoce slaví právě v tento den. Evropané hlavní narození začínají oslavovat 24.12. Tento den se nazývá "Štědrý den" a je to jakási příprava na narození Krista. Bohoslužby poté vypukávají v půlnoci. K tomuto svátku se pojí řada dalších věcí, jako je koleda (děti obchází sousedy a zpívají písně), vánoční stromeček (tato tradice pochází z Německa), jesličky (místo, kde se narodil Ježíš Kristus), Ježíšek (největší symbol křesťanských Vánoc) a cukroví (celosvětová tradice).


Pálení čarodějnic: 30.04.

Pálení čarodějnic anebo také Valpružina či filipojakubská noc je svátek nesvátek. Je to lidová tradice, kdy se lidé scházejí k pálení ohňů a společenským zábavám - někteří se vydávají na posvátná místa a následně večer pálí ohně.

Ve své podstatě je to dne, který byl špatně pochopen a z lidštěn. V tento den křesťanští inkvizitoré upálili stovky mladých dívek, dětí a mužů a to z toho důvodu, že se údajně jednalo o čarodějnice. Celkem mělo zemřít na 5 000 000 lidí v celé Evropě. K masovému vyvražďování mělo dojít právě kolem 30.04. Schodou okolností v tento den Druidové slaví svůj svátek příchodu jara a varují před vstupem na posvátné hory zvané Sidhe.


Svátek sv. Josefa: 19.03.

Jedná se o křesťanský svátek, kdy se oslavuje snoubenec Panny Marie - sv. Josef.

Velikonoce

Jedná se o nejznámější křesťanský svátek na světě. Tento svátek oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista poté, co byl ukřižován na hoře Golgotě (překlad: Lebka). s tímto svátkem je spojen i pohanský svátek, kdy se vítá jaro.

Tento svátek označuje jednak zmrtvýchvstání, tak i osvobození Izraelitů. Je to svátek, kdy se oslavuje postní období. Mezi symboliku svátku patří: Beránek (představuje Ježíše Krista), Kříž (nejdůležitější symbol křesťanů - dříve mučící nástroj), vajíčko (symbol nového života), kočičky (symbolizují palmové ratolesti), křen (symbolizuje hořkost anebo také hřebíky během mučení Krista) a mléko s medem, což symbolizuje dvojjedinost Ježíše Krista a provaz Jidáše Iškariotského, který prodal Ježíše.


Tři králové: 06.01.

Jedná se o křesťanský svátek, kdy se oslavuje Zjevení Páně (zjevení Ježíše Krista). touto událostí se připomíná více věcí: jednak klanění třech mudrců při narození Ježíše Krista v Betlémě, Ježíšův křest v řece Jordán a proměnění vody ve víno v Káni.

V tento den se také v kostele žehná voda, křída a kadidlo. Během bohoslužby se také ohlašuje stanovené datum Velikonoc, které se každý rok mění.


Hromnice: 02.02.

Jedná se o křesťanský svátek, který vypráví o tom, jak byl Ježíš Kristus uveden do židovského chrámu. Bylo to 40 dní po jeho narození. V chrámu byl poté nazván starým knězem Simeonem "Světlem k osvícení pohanů". Jedná se o den, kdy se světí svíce. A lidé se uvádějí do liturgického života - mniši, novicové, jeptišky apod.

1. Máj

Tento svátek rozhodně mezi křesťanské svátky nepatří - jedná se o politický svátek, který oslavoval všechny pracující na celém světě. V tento den by se nemělo pracovat, kromě složek IZS.

Tento svátek se začal oslavovat již v roce 1890. To znamená, že se nejedná o svátek komunismu, jak je také často nazýván. Tento svátek se slavil i během nacismus, komunismu i v kapitalismu. Oslavuje se dokonce i na celém světě. V rámci tohoto svátku se nenavštěvují kosteli ani žádná svatá místa - mezi pověry a tradice patří, že pokud se dva lidé políbí pod rozkvetlou třešní, tak se do roka ožení/vdají/registrují. Svátek práce se neslaví jen v USA, Kanadě, na Aljašce, v Austrálii, Sudánu, Kazachstánu - jinak všude jinde se slaví.


Zvěstování Páně: 25.03.

Jedná se o křesťanský svátek během něhož si lidé připomínají příchod Ježíše Krista v lidském těle. V tento den archanděl Gabriel navštěvuje Pannu Marii a zvěstuje jí informace o tom, že se jí narodí syn, který spasí svět.


sv. Václav: 28.09.

Jedná se o křesťansko-státní svátek, který jednak oslavuje českou státnost, významného českého krále, tak i křesťanskou postavu, která je zakotvena silně v historii. V den uvedený u nadpisu byl tento patron Čech a Moravy zavražděn v roce 935 n.l.

Den osvobození: 08.05.

V Rusku se tento svátek nazývá Den vítězství a je to svátek, kdy Sověti osvobozují část Evropy před nacismem. Poprvé tento svátek nechal ustanovit J.V. Stalin.


- Měsíce -


Září

Jedná se o devátý měsíc gregoriánského kalendáře, který má 30 dnů. Kolem 23. září začíná podzimní rovnodennost. Název tohoto měsíce pochází ze středověku, kde byl nazýván "zářuj". V tomto měsíci začíná období podzimní sklizně a také školní rok. dozrává ovoce, brambory, vinná réva a chmel. A v tomto měsíci se odehrává plno slavností zaměřených na sklizně. Na Moravě to je například vinobraní.

Dne 28. září je den sv. Václava, je to státní svátek.


Prosinec

Jedná se o dvanáctý měsíc v gregoriánském kalendáři, který má 31 dnů. Dne 21. anebo 22. se slaví dle staré pohanské tradice zimní slunovrat - Slunce stojí nad obratníkem Kozoroha. V tento den je na severní polokouli nejkratší den v roce a noc je nejdelší. V tomto měsíci se také slaví Štědrý den a Silvestr.


Březen

Jedná se o třetí měsíc v gregoriánském kalendáři, který má 31 dnů. Český název pochází z rašení pupenců na břízách. Tento měsíc se také zvířata dostávají do březí. Dne 21. března začíná jarní rovnodenost.


Červen

Jedná se šestý měsíc v gregoriánském kalendáři, který má 30 dnů a kolem 21. června začíná na severní polokouli léto. Název je odvozen od červenání ovoce a od sklízení jahod. V tento měsíc končí školní docházka.

Říjen

Je to desátý měsíc roku, dle gregoriánského kalendáře, který má celkem 31 dnů. Název měsíce je odvozen z římského kalendáře.

V tomto měsíci pokračuje ve střední evropě podzimní sklizeň a na našem území se tradičně oslavuje tzv. "posvícení". Termín "posvícení" ve své podstatě označuje "posvěcení". Tento měsíc je v katolickém náboženství věnován Panně Marii a Andělům střážným - pokud se lidé v tento měsíc modlí k růženec, tak to má dle pověsti velký význam.


Leden

Jedná se o první měsíc dle gregoriánského kalendáře, který má 31 dnů a jeho název pochází od "ledu" - dříve byl tento měsíc označován měsícem "vlka" - z důvodu, že se mimo města pohubují směčky vlků. V tento měsíc se slaví Tři králové a to 6. ledna. Leden začíná vždy stejným dnem v měsíci.


Duben

Je to čtvrtý měsíc gregogoriánského kalendáře, který má 30 dnů. Název tohoto měsíce pochází od slova "dub". První den v měsíci se nazývá "apríl" a lidé si mězi sebou dělají legrácky.


Červenec

Jedná se sedmý měsíc gregoriánského kalendáře, který má 31 dnů. Tento měsíc začínají dvouměsíční prázdniny a odpočinek od školy. V tomto měsící se sklízí ovoce, co je už zralé.

Listopad

Jedná se o jedenáctý měsíc gregoriánského kalendáře, který má 30 dnů. Začíná stejným dnem v týdnu, jako březen. Název měsíce je odvozen od padání listí, které do toho měsíce typicky patří. V minulosti byl tento měsíc poslední, teprve až v roce 153 př.n.l. byly přidány další dva měsíce. Dříve se dokonce i v tento měsíc slavil Štědrý den.

Dne 17. listopadu se slaví státní svátek, který se jmenuje "Den boje za svobodu a demokracii" a vztahuje se k pádu komunistického režimu v roce 1989.


Únor

Jedná se o druhý měsíc dle gregoriánského kalendáře, který má 28 dní a v přestupném roce má 29 dní. A dokonce třikráte v historii měl i 30 dní. Název je odvozen od ledových ker na řekách, kterým se říkalo "únoř". Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu, jako březen a listopad.


Květen

Květen anebo také "Máj" je patým měsícem gregoriánského kalendáře, který má 31 dnů. Již od středověku je tento měsíc spojován s lidovými oslavami - stavění májek, pálení čarodějnic a je měsícem lásky.


Srpen

Tento měsíc je dle gregoriánského kalendáře osmý a má 31 dnů. Měsíc odvozuje svůj název od "srpu", což je nástroj používaný v zemědělství při sklizni obilí - při žních. Tento měsíc byl několikráte změněn.


- Gregoriánský kalendář -

Jedná se o juliánský kalendář, který zavedl Julius Caesar již v roce 46 př.n.l. a byla to jakási reforma starodávného římského kalendáře z roku 756 př.n.l., který vycházel z ještě starších kalendářů pocházejících ze starověkého světa. Název Gregoriánský kalendář získal od papeže Řehoře XIII., který se latinsky nazýval "Gregorius". Tento papež v roce 1582 vydal bulu s názvem "Inter gravissimas", která přepracovala nepřesnosti juliánského kalendáře. Různé země zaváděli změnu postupně.

Nutností bylo do kalendáře zavést potřebné svátky, které se vztahovaly na kulturní myšlenky všech národů.

Vytvořit a implantovat reformu v rámci náboženské struktury byl velký problém. Často docházelo k bojům s vědci.

Konečnou reformu stanovila církev roce 1900, v této době také začala církve aktivně spoluprcovat s vědou. U Vatikánu vznikla dokonce i astronomická observatoř a Vatikán začal spolupracovat i s Curychem.

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky