Cizí a staré jazyky

Sumérské klínové písmo
Sumérské písmo dle učebnic ze základních škol pochází z období kolem roku 3 000 př.n.l., ale je to špatně definováno a i také špatně vyučováno. Toto písmo je starší než samotný Egypt a pochází z doby kolem roku 18 tisíc př.n.l. Nejvíce se používalo na území dnešního Iráku, Iránu, Sýrie a částečně i v Africe.

Andělské písmo
Bylo písmo, které se nejvíce používalo v době 15. až 17. století. Psalo se s ním z důvodu utajení. A nejvíce bylo využíváno mezi učenci - kdo ovládal Andělskou abecedu, tak patřil mezi vyšší společnost. Občas se s tímto písmem setkáte, pokud budete pracovat v archivech v Praze. Tímto písmeme uměl psát dokonce i Rudolf II., Edward Kelly anebo i taky rabín Low.

Hieroglifické písmo
Egyptské písmo se rozděluje na několik částí - hieroglifické písmo je původní styl písma, které se rozvinulo až do tzv. "Koptského písma" (Koptové byla náboženská skupina, která uznávala křesťanství i starý egyptský národ, ale v roce 2015 byli napadeni jednotami ISIS a téměř vyhubeni). Toto písmo pochází dle učebnic ZŠ/SŠ z roku 5 000 př.n.l., ale vzniklo v době, kdy se začal rozvíjet Egypt a byla postavena Sfinga, která dle nové radio-karbonové metody byla postavena při poslední velké povodni a ta proběhla v roce 14 000 př.n.l.
Některé znaky si jsou hodně podobny i s hebrejštinou. Mezi asi ty nejznámější znaky patří symbol hada (Náháš). Nutné si je také uvědomit, že Izraelité nebyli v Egyptě otroky, ale jen tam pracovali.

Runové německé písmo
Runové písmo specificky pochází ze severských zemí, tento druh runové písma vznikl kolem roku 40 tisíc před naším letopočtem a byl výhradně používán u kmene Vikingů anebo také Arjů, kteří žili ve Skandinávii. Toto písmo sloužilo hlavně k náboženským rituálům a k označování míst, které byli pro vikingy významné. Nejvýznamější je runa "Hagalaz", která se zpívá směrem k Slunci. Runové písmo poté začal používat i Adolf Hitler během druhé světové války.

Thébská abeceda
Thébská abeceda se nejvíce využívala v Thébách, jako náboženské písmo mezi knězi a panovníky. Údajně bylo darovány bohy lidu.

Hebrejská abeceda
Izraelský národ je dle Starého zákona starý více než 7 000 let, takto je také stará hebrejština - jazyk, kterým Izraelský národ hovoří (v současné době se nejvíce uplatňuje Jidiš).