Pokusy
Pokus č. 1.: Termonukleární fúze
Během termojaderné reakce se uvolňuje velké množství energie, která je ekvivalentem hmotnostního úbytku. Proti slučování jader působí odpudivá Coulombova interakce, která například při pokojové teplotě zabraňuje dvěma jádrům s kladnými náboji přiblížit se natolik, aby se uplatnila krátko-dosahová jaderná síla.
Pomůcky: kypřící prášek do pečiva, umělohmotné vajíčko z "Kinder vajíčka" a voda/ocet.
Postup: odstřihneme pant na kinder vajíčku, aby se obě části mohli oddělit, do obalu nasypeme prášek do pečiva, přilijeme trošku octu/vody a rychle uzavřeme a odhodíme (ven na trávu, do vany, do vyšší nádoby).
Pozorovaný jev: Po krátké chvíli vajíčko "vybouchne" - otevře se a prudce z něj směs vyteče. Reakcí prášku do pečiva s octem vzniká plyn. Tlak uvnitř nádobky roste, až nádobka povolí a praskne.
Pokus č. 4.: Krasohled
Vybrat si můžete dvě verze - jednoduchou anebo složitější, kterou je dobré dělat s rodiči. Jednoduchou zvládne každý.
Díky krasohledu se můžete alespoň trochu podívat na něco pěkného a nemusíte po celé odpoledne doma ťukat do mobilního telefonu.
Složitější verze:
Pokus č. 2.: Poletíme do kosmu ??
Nejspíše každý by se chtěl podívat do kosmu a s tímto pokusem budete mít alespoň relativní šanci. Pomůcky a podrobný návod naleznete v níže uvedeném videu.
Raketa z Pet láhve dokáže vylétnout až 30 metrů nad zem.
Pokus č. 3.: Hledání mimozemského života SETI
Upozornění: je v prostředí učebny ve škole, za použití speciálního programu pro propojení FB se SETI/BOINC.
Projekt SETI (Search for Extra - Terrestrial Intelligence) vznikl v roce 1960 v USA a založil jej Fran Drake, který pomocí radiových vln hledal mimozemský život.
V rámci tohoto pokusu máte možnost se registrovat a spolupracovat na mezinárodním projektu, který pracuje na vyhledávání mimozemského života.
Frank Drake v roce 1960 použil 25 metrového radioteleskopu k prozkoumávání rádiových vln z hvězd "Tau Ceti" a "Epsilon Eridani". Od roku 1984 se projekt stal mezinárodním a začala s Drakem spolupracovat i NASA. V roce 1999 byl projekt z digitalizovaný a rozšířen mezi civilisty, aby každý uživatel internetu měl možnost se účastnit na výzkumu. V roce 2005 se program SETI přejmenoval na BOINC. Propojení počítačů a analýza dat funguje však do dnešních dnů přes jednoduché programy.
Jak udělat pokus a získat jedničku: stačí si otevřít na ploše program s názvem SETI KEY, vyplnit krátkou registraci a zavřít. Systém NASA následně použije 0,000001 % vaší databáze a pomocí binárního kodu vyhodnocuje signály, které přicházejí z vesmíru. Tato registrace anebo také vstup do programu trvá pouze 24 hodin, poté se registrace vymaže. Program neničí počítače a neovlivňuje data.