Ohmův zákon
Ohmův zákon vyjadřuje závislost proudu na elektrickém odporu a přiloženém napětí. V rámci Ohmova zákona je nutno znát i další specifika: elektrotechnické značky, schémata zapojení a i věci vztahující se k atomům apod.
Elektricky nabitá tělesa na sebe vzájemně působí silou a jsou vzájemně spojena. Kolem elektricky nabitých těles je elektrické pole. Elektrická síla může být přitažlivá a odpudivá.
Nutné si je zapamatovat základní věci vztahující se k Ohmovu zákonu: U = napětí, I = proud a R = odpor. Napětí vypočítáme tak, že odpor vynásobíme proudem. Odpor vypočítáme tak, že napětí budeme dělit proudem a proud vypočítáme tak, že napětí vydělíme odporem. K zapamatování nám slouží pyramida písmenek (viz. obrázek).
Atom obsahuje jádro s částicemi, které se nazývají protony (u většiny prvků jsou v jádře i neutrony) a obal je tvořen neutrony. Protony a elektrony jsou částice elektricky nabité. Neutron je elektricky neutrální. Proton má kladný elektrický náboj a elektron zase záporný elektrický náboj. Velikost elektrického náboje můžeme měřit. Elektrický náboj označujeme písmenem "Q" a jednotkou "Kulomb - C". Při elektron-ování dochází k přechodu elektronů mezi tělesy.
Sériové zapojení odporu
Jak funguje ampérmetr
V rámci schémat je nutno znát všechny elektrotechnické značky anebo alespoň ty, co se nejčastěji používají. Opište si z učebnice elektrotechnické značky do sešitu i s obrázky:
vodič, vypínač, spínač, elektrický článek, baterie el. článku, žárovka, odpor, voltmetr, ampérmetr, pojistka, polovodičová dioda, reostat, el. zvonek, zdroj střídavého napětí, cívka, cívka s jádrem, tranzistor a reproduktor.
Pokus č. 1.
Vodivost slané vody
Pokus č. 2.
Vodní dělo