Metadata ve fotografii


Myslíte si, že jste na internetu v bezpečí? Hmmm nejste. Pokud neovládáte internet alespoň na 96%, tak o internetu nemáte ani ponětí. V této záložce se budeme bavit o bezpečnosti, která se vztahuje k fotografiím. Právě k těm fotografiím, co velice rádi dáváte na internet a chlubíte se svým kamarádům, ale ani jeden z vás nemá ponětí, jak je to strašně moc nebezpečné.


Metadata - skryté informace o fotografii

Co jsou metadata? Metadata jsou skryté informace, které jsou obsaženy v každé fotografii, co někdy vyfotografujete a dáte na sociální sítě. 

Pokud chcete přesně lokalizovat vyfotografované místo, tak použijete vyhledávání skrze Google anebo TinEye - pokud se na fotografii nachází název ulice anebo budovy, tak můžeme přesně na metr dešifrovat, kde byla fotografie pořízena. Pokud nikoliv, tak hledáme další pomocné detaily - místa, významné budovy, západ/východ, krajinu, ulice v dálce apod. To je taková detektivní činnost, která je složitější na nervy. Pokud se však umíte orientovat v programech, tak stačí otevřít konkrétní fotografii a nalézt si informaci s názvem "metadata" - většinou se jedná o datový soubor s názvem "Exif". Z tohoto souboru lze vyčíst datum a čas pořízení fotografie, místo, model fotoaparátu a občas i kým byla fotografie pořízena.   

Geo-lokační údaje

Geo-lokační údaj je údaj, který nás nejvíce zajímá. Díky němu můžeme velice jednoduše zjistit, kde byla fotografie pořízena a za pomoci pozemkové mapy také zjistíme, kde přesně majitel fotografie bydlí. Tento nástroj je velice specifický a každý, kdo někdy pořizuje fotografie přes mobilní telefon ze svého soukromí a hned je umístí na sociální sítě si musí být vědom toho, že hodně riskuje. Dnešní moderní zlodějíčkové již nečekají až půjde babička nakoupit a následně poté ji vykradou, ale jsou lidé, kteří si mapují a typují jedince skrze síť. Tomuto problému lze předejít - 1. vypnout si lokalizaci na mobilní telefonu (mimo to, ještě přes Facebook, Instagram a Google zapisuje, kde se přesně nacházíte) a za 2. nedávat na sociální sítě vaše soukromí. Častou chybou je také to, když rodiče umístí na sociální síť fotografie z dovolené, na kterých jsou děti v plavkách u vody - tyto fotografie svou lokalizací nejsou zajímavé, ale spíše zajímavý je spíše jejich obsah. Fotografie se po vyhledání (což je velice jednoduché) umístí na DarkWeb a následně poté je jí možno stáhnout buďto zdarma anebo za úplatu. Obrázek z dovolené tak končí v rukách sexuálního devianta.  




Kontrola dostupnosti EXIF dat nemůže být jednodušší. Jednou z možností je stáhnout fotografii, kliknout na ni pravým tlačítkem myši a otevřít "Vlastnosti". V záložce "Podrobnosti" budou všechna stávající metadata. Nicméně speciální on-line služby pro analýzu metadat mohou být časově úspornější. Jednou z těchto služeb je Jeffrey's Exif Viewer; tato aplikace, vytvořená a publikovaná americkým programátorem žijícím v Japonsku, analyzuje a představuje všechny dostupné informace z metadat.

Vezměme si fotografii na začátku textu jako příklad. Nahráním fotografie na Viewer zjistíme, že snímek byl pořízen s iPadem dne 6. října 2013 v 16:59 hod. Protože odkaz na fotografii nebyl přejat ze serverů Facebooku nebo Twitteru, údaje ohledně umístění jsou také k dispozici. Co je nejužitečnější na on-line službě Jeffrey's Exif Viewer, je zobrazení těchto údajů přímo v Mapách Google. Proto víme nejen to, že snímek byl pořízen v Brně, ale také přibližně z kterého směru. To může být užitečné při ověřování informací o nějakém konkrétním objektu a jeho poloze v krajině.

Obrázek "Regex"
Souřadnice z EXIF dat ve městě Brno

Další podobná služba pro kontrolu metadat FindEXIF.com pracuje stejným způsobem, ale pouze s odkazy. Neexistuje možnost nahrání obrázku.

Najít snímek konkrétního místa může být také možné se službou Panoramio. Tato stránka pro ukládání fotografií používá EXIF data k přesnému umístění všech nahraných fotografií na mapě. Panoramio, které disponuje značnou databází obrázků, však obsahuje více fotografií krajin než událostí.

Další důležité údaje, které můžeme vyčíst z metadat, se týkají úprav, kterými fotografie prošla. Služba Fotoforensics se pro tyto účely jeví být nejužitečnější. Fotografie lze nahrát přímo do aplikace, případně je také k dispozici možnost vložení odkazu. FotoForensics zobrazuje první a poslední datum změny, nabízí ale také nabízí možnost ELA (Error Level Analysis). Funguje jako skener, který ukazuje, jak se se snímkem manipulovalo, i když tyto změny nejsou viditelné na první pohled. Máme-li základní znalosti o tom, jak tyto úpravy fungují, je možné určit rozsah a druh manipulace, jako je např. fotomontáž.

Existuje mnoho doporučených materiálů a vzorové úlohy o komplexní analýze fotografií na webu. Zde jmenujeme jen několik z nich:

- Stejné oblasti barev v ELA by měly také být v podobném jasu. Pokud jsou v rámci ELA některé plochy obrazu jasnější než ostatní, byly nejspíše upravené.

- Každé znovu-uložení souboru ve formátu JPEG jej komprimuje s nižší kvalitou. Na silně komprimovaném obrázku by měl být viditelný šum.

- Oblast, která byla umístěna z jiného obrázku v rámci ELA, bude jasnější než jiné oblasti. Jasnější však nutně neznamená upravený, protože vyostřené oblasti také zanechávají takové stopy (text, linka, hrana);

- Foto editory jako Adobe zanechávají na obrázku duhovou stopu. Tyto stopy nejsou nutně důkazem o fotomontáži. Aby znikly takové stopy, stačí pouze opětovně uložit obrázek s použitím Adobe softweare.

Obrázek "Sandy"
Falešný snímek hurikánu Sandy . Snapshot z filmu "Den poté" umístěn v titulku.

Ne každá fotografie, zejména ze sociálních sítí, obsahuje metadata s datem, autorem a polohou. To by bylo příliš snadné. Je však důležité si uvědomit, že ověření obsahu vytvářeného uživateli je vždy procesem shromažďování informací z různých zdrojů. Čím více nástrojů používáte během tohoto procesu, tím hlubší pochopení získáte.

Například existuje další služba pro odhalení manipulace s obrázkem - Picture Manipulation Inspector - od ruské společnosti SMTDP Tech. Podobně jako FotoForensics také tato služba analyzuje strukturu pixelů fotografie (demoverze je k dispozici). V listopadu 2014 se zástupci SMTDP Tech pokusili ověřit falešný obrázek údajně zobrazující moment raketového útoku na let Malaysian Airlines MH17. Obrázek se stal veřejně známým poté, co byl vysílán na prvním kanálu ruské státní televize. Z technického hlediska se odborníkům nepodařilo prokázat manipulaci vzhledem k nízké kvalitě obrazu. Nicméně, falešný původ fotografie bylo možné potvrdit pomocí jiné metody.

Pokud znáte i jiné metody nebo nástroje pro ověřování manipulace s obrázky, budeme potěšeni, pokud se o ně podělíte s ostatními čtenáři v sekci komentáře.

Autor: Taras Nazaruk, pro Stopfake.org.

EXIF metadata

14. 6. 2016Základní pojmybarevný prostor, citlivost ISO, EXIF, expozice, funkce, hloubka barev, JPEG, RAW

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF z anglického "Exchangeable Image File format" jsou vlastně metadata, která jsou vkládána do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG či TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informaci o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky: použitou citlivost ISO, použitou ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, použitou clonu nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Obsahují moje fotografie také EXIF metadata?

S největší pravděpodobností ano. Od dob digitálních fotoaparátů se EXIF metadata přidávají prakticky ke každé fotografii. Specifikace metadat v EXIFu (dále už jen EXIF), vznikla již před rokem 2000. Přibližně od té doby se přidává prakticky do všech fotografií.

Poslední verze EXIFu bohužel stále povoluje metadata vkládat pouze do formátů JPEG a TIFF. Jiné formáty jako např. RAW nejsou podporovány. Nicméně řada výrobců šla svojí vlastní cestou. Dnes se proto můžete běžně setkat s různými formáty EXIFu od různých výrobců fotoaparátů. Před lety to byl velký problém. Dnes je situace úplně jiná a programy pro úpravu fotografií většinou nemají problém různá metadata číst. I fotografie pořízená akční kamerou GoPro má v sobě EXIF metadata

Obsah EXIF metadat

EXIF může obsahovat mnoho důležitých informací, které programy na úpravu fotografií dokáží využít, popř. dále zužitkovat. EXIF obvykle obsahuje informace o:

  • datu a času pořízení snímku,
  • nastavení fotoaparátu (citlivost ISO, expoziční čas, použitou clonu),
  • jeho značku a konkrétní model,
  • další nastavení fotoaparátu. Např.: použití blesku. Zda byl fotoaparát otočen na výšku či nikoliv. Ohniskovou vzdálenost objektivu. Na jakou vzdálenost bylo ostřeno. Jak bylo nastaveno měření expozice,
  • informace o použitém objektivu,
  • náhled snímku (u některých fotoaparátů),
  • informace o místě pořízení fotografií za pomoci GPS (obvykle u vyšších modelů),
  • komentáře a informace o autorovi - copyright (obvykle u vyšších modelů),
  • audio poznámka (i ta může být součástí EXIFu),
  • použitý barevný prostor.
Editací EXIFu nezměníte obsah fotografie.

Jak taková data v EXIFu vypadají se můžete podívat níže na snímku. Jedná se o EXIF fotografie z kamery GoPro výše. S trochu znalosti angličtiny nebo se slovníkem či překladačem snadno zjistíte nejdůležitější údaje.

EXIF data z předchozí fotografie zobrazená ve zdarma dostupném programu na prohlížení fotografií IrfanView

K čemu je EXIF dobrý?

Tak především k učení se z vlastních chyb. Při pohledu na svojí fotografii můžete z obsažených metadat vcelku rychle určit všechny potřebné informace. Kromě toho se také můžete něčemu přiučit při pohledu na fotografie mistrů.

Rozmazaný snímek

Máte rozmazané snímky? Díky EXIFu můžete snadno zjistit, že expoziční čas byl příliš dlouhý, nebo že nebyla zapnutá stabilizace objektivu. Oba případy v podstatě znamenají, že se vám rozklepaly ruce. V horším případě pak můžete odhalit poruchu v autofokusu, tedy v automatickém ostření. To už pak může být opravdový problém...

Rozmazaná fotografie vlivem pohybové neostrosti. Canon EOS 400D, 1/15 sekundy, f/5.6, ISO 1600; vyčteno z EXIFu.

Příliš šumu

Jsou vaše snímky zašuměné? Podívejte se do EXIFu. Zajímejte se o použitou citlivost ISO. Pokud jste si dělali test šumu u svého fotoaparátu (viz Malé cvičení pro vás), tak jistě víte, jakou nejvyšší citlivost ISO můžete použít, aby obraz nebyl plný nepříjemného šumu. Obvykle pak zjistíte, že tento rozsah, kdy fotka není ještě zašuměná, byl překročen.

Cesta na hrad Bezděz poničení barevným šumem fotoaparátu

Nevýhody EXIFu

V první řadě jsou velkou nevýhodou jednotlivé verze EXIF metadat. Standardní specifikace totiž dnes již nestačí a tak každý výrobce fotoaparátů vytvořil verzi vlastní. EXIF se tak roztříštil na mnoho verzí a ne všechny programy jsou schopny všechny údaje přečíst.

Metadata v EXIFu by měla mít maximálně 64 kB dat. Což ne vždy může stačit. Obzvlášť pokud je součástí EXIFu i náhled pořízené fotky. U některých RAWů bývá tento "náhled" v plné velikosti, což překračuje povolenou velikost hned několikanásobně.

Z EXIFu nepoznáte, zda byl na objektivu nainstalován nějaký filtr, popř. mezikroužky a předsádky.

Dnešní fotoaparáty rovněž umožňují natáčení videí. Ani s tím původní EXIF nepočítá.

Není totiž přesně definováno, kde se má EXIF v souboru nacházet. Proto dochází "často" k tomu, že po úpravě fotografie v nějakém grafickém editoru o EXIF nebo jeho část snadno přijdete.

U originální fotografie lze z EXIFu sice vyčíst expozici a GPS lokaci. Ale už nám to nepoví nic o použitém polarizačním filtru, použití odrazné desky, stativu a dalším příslušenství.

V čem EXIF zobrazit?

Většina dnešních programů na úpravu fotografií s EXIFem pracuje. Např.:

  • ACDSee,
  • Adobe® Lightroom®,
  • Darktable (zdarma),
  • GIMP (zdarma),
  • IrfanView (zdarma),
  • RawTherapee (zdarma),
  • Zoner Photo Studio.

Poslední verze EXIF

Dlouho jsem si myslel, že EXIF metadata jsou v podstatě již uzavřenou kapitolou. Koneckonců do nedávna byla poslední verzí verze 2.3 z roku 2010, která byla revidována v prosinci roku 2012. Relativně "nedávno" se však objevila další verze. A tak by nebylo od věci udělat si takové malé srovnání. Budu zde publikovat pouze několik posledních verzí.

Verze 2.3 (rok 2010)

[+] Upraveny hlavní texty verze 2.21 (rok 2009), přidány informace o GPS, fotoaparátech a objektivech. Rovněž přidány informace o zvukových souborech.

[+] Revize z roku 2012 dále přinesla další dodatečné informace o GPS (orientace a stav GPS).

Verze 2.31 (rok 2016)

[+] Přidány časové značky (tagy), které přináší jisté informace o čase. Konkrétně datum a čas změny souboru, datum a čas vzniku původních dat a datum a čas generování digitálních dat. Dále jsou přidány informace týkající se situace při focení - teplota, vlhkost, zrychlení, úhel sklonu fotoaparátu.

Osobní zkušenost

Mohlo by se zdát, že zkušený fotograf s letitou praxí EXIF vlastně nepotřebuje. Že se podívá na svojí či cizí fotografii a dokáže přibližně poznat, za jakých okolností byla pořízena. Může to být částečně pravda. Moje zkušenost je však taková, že jsem rád, když jsou na internetových stránkách či v časopisech informace z EXIF metadat. Tedy konkrétně mě zajímá nastavení expozice a použitá technika. Mohu se tak dozvědět mnoho cenných informací.

Závěrem

V EXIFu najdete mnoho užitečných informací. Především tedy informace o konkrétním nastavení fotoaparátu při pořízení fotografie. Přistupujte k němu jako k "rádci". Můžete z něj ledacos vyčíst a mnohdy je proto velice užitečný.

Pokud jste se po zveřejnění tohoto článku zhrozili, že je vaše know-how je pryč, nezoufejte! Ve většině programů na úpravu fotografií lze EXIF informace také smazat. Dokonce až tak, že EXIF nebude přítomen vůbec. Jediné, co se dotyčný může pak dozvědět je jméno souboru, příp. počet barev na fotografii.

Fotosoutěže Fotogalerie

  • Přihlášení
  • Registrace
Rubriky
  • Digitální fotografie
  • Polygrafie
  • Photoshop
  • 3D grafika
  • Vektory
  • PDF - Adobe Acrobat
  • Sazba
  • Webdesign
  • Skenery
  • Stolní tiskárny
  • Hardware
  • Digitální video
  • CAD
Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
  • 4. ledna 2019

    Tvorba 3D vizuálů koupelen

  • 11. ledna 2019

    Hledám práci Grafika

  • 17. ledna 2019

    Grafické práce atd.

  • 25. ledna 2019

    Digitální grafické studio Protein hledá interního webdesignéra/ku

  • 28. ledna 2019

    Počítačový grafik/čka

  • 31. ledna 2019

    Amatérský fotograf/ka s vlastní zrcadlovkou

  • 11. února 2019

    Hledáme zkušeného grafika/grafičku pro práci na HPP v Ostravě

  • 14. února 2019

    GRAPHIC DESIGNER

  • 19. února 2019

    Hledáme zkušeného grafika

  • 25. února 2019

    SPOLUPRÁCE GRAFIK, FOTOGRAF...

Poptávka práce
  • 29. prosince 2018

    zkušená grafička/dtp hledá spolupráci

  • 8. ledna 2019

    Grafička jinak

  • 12. ledna 2019

    Grafik, DTP - spolehlivost

  • 23. ledna 2019

    GRAFIČKA, DTP

  • 28. ledna 2019

    externí spolupráce

  • 29. ledna 2019

    DTP

  • 30. ledna 2019

    Grafik

  • 5. února 2019

    GRAPHIC DESIGNER / GRAFIČKA PRAHA

  • 6. února 2019

    HLEDÁM ZAJÍMAVÉHO ZAMĚSTNAVATELE PRO EXTERNÍ SPOLUPRÁCI

  • 11. února 2019

    HLEDÁM ZAJÍMAVÉHO ZAMĚSTNAVATELE PRO EXTERNÍ SPOLUPRÁCI

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

  • Obecní Dům
  • Nikon Photo Gallery
  • Kino Sokol - Nymburk

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály
  • ArchiCAD bez předchozích znalostí (1)

  • AutoCAD pro začátečníky (2)

  • IFA Berlín (19)

  • Photokina - World of Imaging (43)

  • Maya - Cartoon (5)

  • Maskování v Photoshopu (7)

  • Materiály v Autodesk Maya (3)

  • Adobe Acrobat 9 (8)

  • PSP - Design grafiky blogu (5)

  • DVD v Adobe Encore (5)

  • Autoamtizujte Adobe Acrobat a Reader 8 (4)

  • Sexy botka polobotka (4)

  • Add the sea (4)

  • Adobe Acrobat 8 zblízka (7)

  • Pár tipů pro InDesign (8)

  • Tvorba scény TEMNÉ ZÁKOUTÍ v 3ds max (2)

  • Softwarový RIP (1)

  • Scribus (6)

  • Modelování AUDI A8 (3)

  • 3ds max - modelování vany (1)

  • Zoner Photo Studio (12)

  • 3dsmax - Den poté (3)

  • Cinema 4D - citroen (3)

  • PMA 2004 (26)

  • CES 2004 (9)

  • Photoshop_CS (4)

  • Blender Journal (8)

  • Analogové video (6)

  • QuarkXPress 6 (5)

Více seriálů


Navigace: » Úvodní stránka » Rubriky » Software

Software

GPS údaje u digitálních fotografií: využití v aplikacích a na Internetu

28. května 2007, 00.00 | V poslední době se začínají stále častěji objevovat nástroje, které podporují práci s EXIF GPS metadaty u digitálních fotografií, a to nejen na úrovni pouhé editace daných údajů. Chcete-li vědět, k čemu jsou takovéto prostředky vlastně dobré, přečtěte si náš článek obsahující i několik názorných příkladů.

Digitální fotoaparáty ukládají s pořízenými snímky EXIF metadata, jež mohou mimo malého náhledu daného snímku obsahovat velké množství textových a číselných informací. Všechny JPEG, TIFF či RAW snímky ukládané digitálními fotoaparáty nesou takto například údaje o datu pořízení snímku, parametrech expozice, včetně použitého blesku, či autorovi, spoustu údajů o konkrétním modelu digitálního fotoaparátu a mimo jiné též případně i metadata se zeměpisnou pozicí.

Tato pozice je určena souřadnicemi místa, na kterém byl daný snímek pořízený. Zatím sice existuje jen velmi málo digitálních fotoaparátů s integrovaným GPS (například Ricoh 500SE) nebo fotoaparátů umožňujících napojení na GPS přijímač (třeba Nikon D200) s následným uložením zeměpisné pozice do EXIF metadat snímku - to ale není žádný problém, neboť údaje o místu pořízení snímku lze do fotografie přidat i dodatečně, editací v počítači. GPS EXIF metadata vložená v digitální fotografii mohou každopádně snadno přijít vniveč, a proto je pro jejich zpracování a využívání zapotřebí používat vhodný program. Existuje hned několik aplikací či utilit, jež umožňují editovat a různě využívat příslušná GPS EXIF metadata, a patří mezi ně i dva velmi populární programy - Adobe Photoshop Elements a Zoner Photo Studio.

GPS údaje v Photoshop Elements 5.0

Adobe Photoshop Elements 5.0 dovoluje zapisovat místo pořízení fotografií do EXIF metadat a napojit tyto GPS údaje na online mapu. Zeměpisné údaje lze zadat rovnou pomocí jednoduchého vyhledávače města a státu, které se pak zobrazí na souhrnné mapě. Okna s mapou je samozřejmě možno podle rozlišení obrazovky zvětšit, k dispozici je i lupa pro mapu, respektive mapové podklady. Photoshop Elements využívá online mapy serveru Yahoo!, takže se rozlučte s podrobnějším pokrytím zejména východoevropských států (s výjimkou velkých měst) pro satelitní mapy.

Klasické vektorové mapy v Yahoo! Maps jsou jinak vizuálně poměrně kvalitní a místo pořízení fotografie v nich stačí ve Photoshopu Elements 5.0 jednoduše označit "připínáčkem". Fotografie, včetně jejich umístění na klasických, satelitních či hybridních mapách, lze v Photoshopu Elements 5.0 navíc sdílet na Internetu, slouží k tomu funkce Photo Galleries Wizard. Pro každou obrazovou galerii si lze pochopitelně zadat popis souboru fotografií, nadpisy a "zafixovat" pohled na mapu a její měřítko.


Adobe Photoshop Elements 5.0 - interaktivní zobrazení náhledu fotografie podle přiřazených GPS údajů
Adobe Photoshop Elements 5.0 - letecká mapa v rámci služby Yahoo! Maps
Adobe Photoshop Elements 5.0 - sdílení fotografických alb na Internetu může fungovat včetně podpory GPS údajů
Adobe Photoshop Elements 5.0 - rychlé vyhledání adresy kdekoliv na světě funguje poměrně dobře, s podporou malých měst (a to nejen na území České republiky) ale raději moc nepočítejte

Podpora GPS v Zoner Photo Studiu 9

Zeměpisné souřadnice místa pořízení fotografie můžete také editovat a prohlížet v Zoner Photo Studiu 9, a to včetně nadmořské výšky. Podpora GPS souřadnic v Zoner Photo Studiu 9 je výrazně dokonalejší než v Adobe Photoshop Elements. Velkou výhodou programu je schopnost automaticky přiřadit GPS souřadnice fotografiím přímo ze záznamu údajů z GPS přijímače. Přiřazení probíhá v závislosti na časových údajích podle času pořízení snímků - podmínkou je tedy synchronizace času ve fotoaparátu s časem v GPS přijímači, který si ale umí čas z družic zjistit sám.


Zoner Photo Studio 9 - kontextové menu pro manipulaci s GPS údaji

Záznamy GPS přijímačů (tzv. track logy) můžete do Zoner Photo Studia importovat v několika formátech: GPS Exchange (GPX nebo XML), Ozi Track Point (PLT), Garmin PCX5 (TRK nebo GRM), Geosat (XML) a pochopitelně též v univerzálním textovém formátu NMEA 0183. Náhledy snímků s uloženými zeměpisnými souřadnicemi zobrazí Zoner Photo Studio s ikonkou zeměkoule, přes kterou se automaticky dostanete na mapu s GPS polohou. Podpora GPS souřadnic v Zoner Photo Studiu 9 je výrazně dokonalejší než v Adobe Photoshop Elements 5.0, ve kterém zatím nemáte na výběr jiný zdroj mapových podkladů než Yahoo! Maps. Mapa v Zoner Photo Studiu 9 může být buď online přebíraná z mapových podkladů serveru Seznam a Google Maps, druhou možností je pak offline mapa z edice Zoner Photo Map či taktéž offline mapa edice SmartMaps společnosti PLANstudio. Zeměpisné souřadnice přiřazené k fotografiím nemusíte nutně používat pouze v Zoner Photo Studiu či v jiném programu, můžete je (prostřednictvím Internetu) nasadit i přímo ve vaší soukromé, či na Internetu sdílené galerii snímků.


Zoner Photo Studio 9 - přiřazením zeměpisné pozice k fotografii současně aktivuje online či offline mapu
Zoner Photo Studio 9 - online mapy serveru Seznam nabízejí i letecké snímky a hybridní mapu

Online mapy služeb Mapy.cz (Seznam.cz) a Google Maps nabízejí nejen klasickou "kreslenou" vektorovou mapu, ale také satelitní snímky, které je možné zkombinovat s hybridní mapou, což je kombinace satelitní mapy, do které se vykreslují vektorové silnice, ulice a cesty včetně názvů, popřípadě různé jiné speciální vektorové značky. Offline mapy edice Zoner Photo Map jsou po instalaci na disk přístupné kdykoliv a lze je navíc v Zoner Photo Studiu použít přímo přes kontextové menu. Do offline map lze též kreslit spojnice mezi jednotlivými GPS souřadnicemi, a můžete si tak vlastně i nahrubo vyznačit cestu, po které jste pořizovali fotografie.


Zoner Photo Studio 9 - GPS údaje lze v programu načítat z různých systémů
Zoner Photo Studio 9 - program nabízí podporu několika systémů online či offline mapových podkladů
Zoner Photo Studio 9 - výhodou offline mapových pokladů je jejich okamžitá dostupnost a velmi rychlé načítání, nevýhodou naopak pouze klasické mapy bez leteckých snímků a nutnost mapy zpravidla zakoupit samostatně
Zoner Photo Studio 9 - program dovoluje využívat i letecké mapy serveru Google

Na rozdíl od celosvětových Google Maps (podotýkám, že s odlišnou detailností pro různé státy a jejich části či krajinné oblasti) a poměrně kvalitních online map serveru Mapy.cz jsou offline mapy edice Zoner Photo Map k dispozici pouze pro Českou republiku a Slovensko. Konkrétně se jedná o mapové podklady Automapa ČR a Slovenska v měřítku 1:100 000 (cena 199 Kč včetně DPH za každou mapu), které jsou součástí "krabicové" distribuce Zoner Photo Studia 9 ve verzích Home a Professional, a dále o topografickou mapu České republiky v měřítku 1:75 000 (cena 299 Kč včetně DPH).

Podobně je na tom edice offline map SmartMaps, ze kterých ostatně Zoner Photo Map vychází, a které tudíž Zoner Photo Studio 9 umí automaticky nalézt (jsou-li původně datové zdroje SmartMaps správně nainstalovány) pro mapy Turistický průvodce ČR v měřítku 1:100 000, Cykloturistický průvodce ČR v měřítku 1:75 000 a produkt SmartMaps Office, což jsou mapy České republiky a více než stovky českých měst v měřítku 1:100 000.

GPS do každé rodiny?

Možná není tak daleko doba, kdy každý digitální fotoaparát bude současně vybavený ať už vlastním GPS přijímačem, nebo alespoň bezdrátovou konektivitou na externí GPS zařízení - ostatně už dnes se první takové modely začínají postupně na trhu objevovat. Možnosti automatického určení místa pořízení fotografie pak dále zkvalitní informační a archivační hodnotu digitálních snímků a navýší jejich možnosti vizualizace na (většinou online elektronické) mapě. Ponechám-li bez komentáře energetickou náročnost současných GPS zařízení a jejich citlivost, mohly by se časem podobným směrem vydat například i různé kapesní počítače a mobilní telefony s foťáčkem a vlastním GPS modulem.

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky