Vznik hvězdy

02.03.2020

Hvězdy jako takové vznikají z původně chladných, řídkých a studených mračen mezihvězdné hmoty. Hustota těchto mračen je vyšší než hustota mezihvězdného média, ale stále nižší než hustota uvnitř vakuové hmoty - tyto oblasti se nazývají molekulární mračna a jsou z větší části tvořeny vodíkem s héliem o obsahu až 28%. Jsou také tvořeny malým procentem těžších prvků, jako je například železo.

Mezi, pro nás nejznámější mlhovinu, kde vznikají hvězdy patří souhvězdí/galaxii Orionu. Toto souhvězdí je díky počtu hvězd, i nových hvězd krásně viditelné na naší noční obloze. Tyto hvězdy ale nevznikají samostatně, ale vždy jako dvojhvězda. 

Chladné, prachopylné mračno se začne většinou pod vlivem nějakého vnějšího faktoru - například při výbuchu supernovy či při výbuchu galaxie plnit hustou hmotou, kde okolí kolabuje a tím vznikají další hvězdy.

Protohvězda vzniká například při kolapsu mraku mlhoviny, kde je větší objem prachu a plynu. Odborně se tato hvězda nazývá "Bokova globule". Při tvoření této hvězdy se objevuje teplota až 2 miliony kelvinů. Když se teplota dostane na již uvedenou hranici, tak vznikne termojaderná fůze a vytvoří se protohvězda.

První hvězdy, které vznikaly ve vesmíru byly značně objebné a svou hmotností připomínaly naše Slunce. Dle teorií se věří, že naše Slunce (hvězda) není ve vesmíru jedinou velkou hvězdou, kde stále probíhá termonukleární fůze.  


© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky