Kvantová mechanika

02.03.2020

Kvantová mechanika je základní fyzikální teorie, která zobecnila a rozšířila klasickou mechaniku, zejména na atomové a subatomové úrovni. Od klasické mechaniky se odlišuje popisem stavu fyzikálních objektů - stav mikročástic v kvantové mechanice není popsán jejich polohou a hybností, jak je tomu v klasické mechanice, ale vlnovou funkcí, obdobně, jako je postupná elektromagnická vlna popsána harmonickou funkcí. U kvantové mechaniky se pro přesné počítání používá tzv. "Schrodingerova rovnice".

Vlnová rovncie Erwina Schrodingera popisuje vlnu částice a čtverce absolutní hodnoty vlnové funkce a udává její hustotu v rámci pravděpodobnosti výskytu mikročástice - jednodušeji řečeno lze říci "jedná se o danou částici nacházející se v čase "t" na místě udanými souřadnicemi "x, y" a "z".

Hlavním rysem kvantové mechaniky je pravděpodobnostní popis a výskyt veličin či jevů, které nemají na úrovni klasické mechaniky přímou analogii - například se jedná o spin částic, který je provázen určitým stavem či neurčitostí. Kvantová mechanika se obvykle zabývá soustavami obsahujícími konečný počet bodových částic s nenulovou klidnou hmotností. Kvantová mechanika a teorie relativity jsou v současné době pilířem moderní fyziky. A to z důvodu, že netvoří konzistentní celek.

Schrodingerova rovnice nám ve své podstatě říká, že existuje možnost více realit a to jak v našem světě, tak i hlavně ve vesmíru. Pokud je pro nás něco pravděpodobného, tak to nemusí být zcela celé - nepravděpodobnost vzniká v době, když otevřeme možnost situace. I přesto, že člověk zemře, tak zemře v naší realitě, ale žít může v dalších jiných realitách.

Kvantová mechanika se začala zkoumat již v roce 1900 a mezi první matematiky patřil Max Planckem, který vyslovil myšlenku, že "energie elektromagnetického záření je přenášena po nepatrných, ale konečně velkých kvantech". V roce 1905 použil kvantovu mechaniku i Albert Einstein, který díky ní vysvětloval fotoelektrický jev, za což mu byla později (r. 1921) udělena i Nobelova cena.

V roce 1913 byl podle kvantové mechaniky vymodelovaný i model atomu, který vysvětloval spektrální čáry vodíku a momentu hybnosti elektronu, jenž nemůže nabývat libovolných hodnot, ale je vždy násobkem Planckovy konstanty.

Moderní kvantovou mechanikou se svět zabývá již od roku 1925 a časem získala i svův vlastní matematický aparát, který je rapidně odlišný od klasické fyziky. V roce 1926 Erwin Schrodinger publikovaou svou knihu o vlnové kvantové mechanice. V této knize se právě konkrétně zmínil o tom, že jeho rovnice umožňuje popsat vývoj vlnové funkce v čase.

Kvantová mechanika zasahuje dokonce i do oblastí záhad, podle Schrodingerova díla existují totiž paralerní svět v níž žijí bu´dto bytosti, které nám jsou podobní anebo bytosti, které jsou vyspělejší než je náš druh. Díky kvantovému zakřivení a tunelu mohou s pomocí kvantové mechaniky pronikat do našeho paralerního světa a navštěvovat nás. Pomocí Bornhovi myšlenky tyto paralerní světy jsou od toho našeho umístěny na křivce, díky níš lze cestovat do jiného rozměru i času - tuto myšlenku využil Albert Einstain během svého experimentu ve Filadelfii.

© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky