Kraniocerebrální traumata
Jedná se o úrazy lebky a mozku, které mohou vést až ke smrti či k těžkému poškození jedince. Vyskytují se samostatně anebo jsou součástí polytraumat. Při úrazech hlavy se vyskytují dva mechanismy:
Translanční úraz hlavy: vzniká tak, že hlava narazí na nějaký předmět a dojde ke vzájemnému předání kinetické energie.
Akcelerační úraz hlavy: vzniká bez přímého nárazu na nějaké těleso a dále se rozděluje na lineární a na rotační.
Dále se kraniocerebrání traumata rozdělují na primární a sekundární. Primární vznikají bezprostředně v souvislosti s traumatem a sekundární vznikají s časovým odstupem od traumatu, jako opožděný následek, který lze terapeuticky ovlivnit.
Mezi primární patří například fraktury lebky či poranění mozku. Je nutno si pamatovat že mozek je nejvíce ohrožen v místě, kde je poškozená lebka (coup). Fraktury lebky se rozdělují na: pukliny (fisury - nevyžadují zvláštní péči - hrozí epidurální krvácení),
tříštivé zlomeniny(obvykle je poraněn i mozek) a vpáčené zlomeniny) kostní úlomek je vpáčen do lebky a může být poraněn mozek).
Mezi poranění mozku patří: otřes mozku anebo také komoce (krátkodobá porucha CNS, nemá žádné trvalé následky a může dojít i ke ztrátě vědomí, nauzee, závratím a k bolestí hlavy), kontuze mozku anebo také zhmoždění (pohmoždění mozkové tkáně), lacerace mozku anebo roztržení mozku (poškození mozku) a difúzní axonální poranění (mikroskopické postižení).
Epidurální hematom
Subdurální hematom
Subarachnodiální krvácení