Kardiologie

AP - Angina pectoris

Jedná se nestabilní akutní koronární syndrom, který je bez ST elevací na EKG. Vzniká v důsledku následného trombu na prasklý aterosklerotický plát v koronární tepně.

Příznaky: tlaková svíravá bolest za hrudní kostí, která se často promítá do spodní části čelisti. Příznakem je také schvácenost, pocení a malátnost.

Infarkt myokardu


Kardioverze:

Jedná se o lékařský zákrok, jímž se pomocí elektřiny či určitých léků upravuje nepřirozený rychlý srdeční rytmus (tachykardie) anebo srdeční arytmie na normální rytmus. Je indikovaná při síňové fibrilaci.

Elektrická kardioverze: do srdce se v určitém momentu srdečního cyklu dodává terapeutická dávka elektrického proudu.

Farmakologická kardioverze: používá místo elektrických impulzů antiarytmické léky.

Během Fibrilace síní (nejčastější arytmie) vznikají vzruchy neorganizovaně v myokardu (v srdci) v síních. 

Diagnostika: pulz je nepravidelný, na EKG (musíme sledovat) chybí vlny P (jsou nahrazeny fibrilačními vlnkami), komplexy QRS jsou štíhlé, R-R interval je nepravidelný (nepravidelná komorová akce). Srdeční frekvence se pohybuje mezi 80 až 180 tepů za minutu.

Pří prvním výskytu Fibrilace síní je nutno vyloučit Akutní infarkt myokardu či plicní embolii.


© 2019 Mgr. Martin Janda, DiS., DiS., MLJ. - Na tento web se vztahuje zákon 152/a,b - jedná se o učitelský/žákovský web, který není součástí žádné školy. Pokud tak bude označen, tak bude postupováno, dle platného zákona. Stejně tak není dovoleno kopírovat obsah nacházející se na webových stránkách anebo na partnerském webu. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky