Diabetes mellitus
Jedná se o dlouhodobý inzulín (24 - 36 hodin), který snižuje hladinu cukru v krvi. Podobný název Levemir.
Diabetes mellitus anebo také cukrovka se rozděluje na Hypoglikémii a na Hyperglikémii.
Hypoglikémie: jedná se o pokles hladiny cukru v krvi pod hodnotu 3,2 nmol/l. Při větším poklesu hladiny cukru v krvi dochází k poruše vědomí. Nutno podat pacientovi něco sladkého. Člověk většinou omdlí při poklesu hladiny cukru v krvi anebo má závrať a z úst je cítit aceton. Oči může mít v sloup a je vidět i bělmo.
Hyperglikémie: Jedná se o zvýšenou hladinu cukru v krvi a to nad hodnotu 5,6 nmol/l. Po jídle se hladina cukru v krvi zvyšuje, a proto je nutné měřit pacienta před jídlem.
Hyperglikémie může být způsobena nedostatečnou aplikací inzulínu, přejedením či nadmírou stresových hormonů, jako je adrenalin či ledvinový hormon zvaný kortizol). Hyperglikémie je způsobena také i opomenutím aplikace inzulínu. Projevu se žízní, suchem v ústech, nadměrným močením a někteří pacienti cítí i velký hlad.
U hodnoty pod 17 nmol/l. se doporučuje fyzická aktivita a u vyšších hodnot než je 17 nmol/l. se nedoporučuje fyzická aktivota z důvodu možného vzniku diabetické ketaacidozy, což je život ohrožující komplikace vyskytující se u osob, co mají diabetes mellitus.
Střednědobý inzulín (8 - 16 hodin)
Krátkodobý inzulín (4 - 6 hodin)
Střednědobý inzulín (8 - 16 hodin)
Aplikace inzulínu
Rozdělení dle typů
1. typ
Diabetes mellitus 1. typu vzniká v důsledku destrukce buněk vlastním inzulínovým systémem, což vede k absolutnímu nedostatku inzulínu a doživotní závislosti na aplikování inzulínu.
2. typ
Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které je podmíněno nerovnováhou. Slinivka produkuje nadbytek inzulínu. Tělo je už imuní. Léčí se perorálními antidiabetiky.
3. typu - Těhotenský
Spouštěcím faktorem je vliv hormonů. Nedostatečně léčený tento typ diabetesu ohrožuje matku i plod. Ženy mají vyšší riziko hypertenze a preeklampsie.
4. typ - Sekundární
Vzniká druhotně při jiném onemocnění například po narkoze tkáně při pankreatitidě apod.